Урок английского языка в 11-м классе по теме: "Великие открытия ХХ века. Куда ведет лестница ДНК?"("The great discoveries of the twentieth century. Where does the DNA ladder lead to?")

Разделы: Биология, Иностранные языки


Цели урока:

  • развивать умение читать узкоспециальные тексты;
  • работать со словарями;
  • развивать умение предвидения;
  • работы в группе.

Задачи урока:

  • учить работать с узкоспециальными текстами; развивать:
  • умение работать со словарями;
  • умение предвидения, построения логически завершенного высказывания;
  • умение читать с извлечением информации;
  • cовершенствовать умение работы в группе;
  • расширение кругозора;
  • актуализация знаний о строении ДНК, их практическое значение, знакомство с последними достижениями биологической науки.

Ход урока:

  1. The objects of the lesson.
  2. The historical reference of the DNA discovery.
  3. Reported questions on the DNA structure.
  4. Reading with different purposes:
    • getting special information;
    • translating some points;
    • selecting the correct definition;
    • getting new information.
  5. Watching the episode from the film "Mission to Mars", drawing a conclusion.
  6. Making anticipation on the destiny of DNA discovery and mankind future.
  7. Cloning and the problems connected with it.
  8. Conclusion.

Сегодня мы проводим необычный урок. Мы рассмотрим биологическую тему, но говорить и задавать вопросы будем на английском языке. Примерно так выглядел бы урок биологии в английском колледже. Нам предстоит принять важное решение: можно ли считать расшифровку строения ДНК выдающимся научным открытием? И ответить на вопрос нашей темы “Куда ведёт лестница ДНК”? На уроке мы обобщим биологические знания ДНК и рассмотрим их практическое применение, познакомимся с последними достижениями биологической науки.

I. Постановка целей учителем

How was DNA discovered?

Why do we speak about it?

How important is the discovery for the mankind?

Where does “the DNA ladder” lead us to?

Imagine, that we are in London at the Royal London scientific society meeting.

Your Honour, you are welcome.

II. The Secretary of the Royal London scientific society

Ladies & gentlemen! I would like to welcome you at the Royal London scientific society meeting. Our scientific society is one of the oldest & famous in the world.

Thats why we are done the honour to define the outstanding discoveries of the 20th century. Today we shall discuss the most important biology discoveries. Our experts consider that the discovery of DNA molecule is of great significance.

Miss A, you are welcome to make a historical reference on the question.

(Ученица делает сообщение об истории открытия).

III. The historical reference

All the beginning of the 50s the American scientist James Watson & the English physicists Frank Krick & Morris Wilkins became interested in DNA structure problem. M. Wilkins made x- rayed structure investigation of DNA structure.

At the same time in Cambridge Watson & Krick tried to design DNA theoretically.

In 1953, basing on x-rayed structure analysis made by Wilkins, they designed the famous DNA double spiral. It was a wonderful discovery, because the model explained the process of reproduction of DNA molecules & the principle of keeping & carrying the heritage information. It became clear, that genes are DNA molecules & biological information is written in them with the help of 4 alternate elements- nucleotides.

IV. Secretary

What exactly did they discover?

To understand the problem better let’s turn to our experts.

You are welcome to ask questions. (Вопросы задаются учащимся через переводчика, т.е. объяснение эксперта на русском языке, из-за трудности темы.)

1) Could you tell us what exactly Watson & Krick discovered?

Уотсон и Крик установили структуру молекулы ДНК, т.е. закономерность и последовательность соединения веществ, входящих в состав ДНК.

2) Could you tell us about DNA structure?

ДНК – двуцепочечный биополимер. Каждая цепь состоит из нуклеотидов – структурных блоков. В состав нуклеотида входит углевод дезоксирибоза, который соединяется с остатком фосфорной кислоты и азотистым основанием.

3) Can you tell me, why nitrous bases are marked with different letters?

Рентгеноструктурный анализ установил, что в ДНК содержится 4 типа азотистых оснований: аденин (А), гуанин (Г), тимин (Т), цибозин (Ц).

4) I should be interested to know how DNA chains are connected with each other?

Цепи соединяются между собой за счёт водородных связей между азотистыми основаниями по принципу комплементарности. Водородные связи образуются между аденином и тимином, гуанином и цитозином. Другой порядок невозможен.

5) Could you tell me, what the importance of DNA discovery was?

Модель Уотсона и Крика объясняла воспроизведение и передачу наследственной информации. В дальнейшем было установлено, что последовательность нуклеотидов определяет последовательность аминокислот в белковой молекуле установлен и расшифрован генетический код, который позволяет устанавливать личность человека по молекуле ДНК.

V. Учитель приступает к работе с классом

You Honour, do you mind my working with the audience?

To understand the problem better, let’s turn to text №1 (Учебник биологии 10-11 класс, авторы: В.Б. Захаров, С.Г. Мамонтов, Н.И. Сонин, стр. 113).

a) Summary.

Nucleic acids are complicated biopolymers, which ensure the most important properties of living beings – heredity and variability. DNA is carrying hereditary information, enfolded in specific combinations of molecules in polynucleotide chains.

With the help of RNA this information is realized in the process of synthesis of specific albuminous molecules. In turn, proteins of specific structure take part in creating other organic substances.

You should answer the questions:

1)What are nucleic acids?

2) How is DNA carrying hereditary information?

3) What do proteins take part in?

b) Text № 2. Опорные точки. (Используя словарный запас рубрик “Summary” и “Терминология”, переведите пункты “Опорных точек”, стр. 113, учебник биологии).

Translate the main points of the article:

  1. Нуклеиновые кислоты преимущественно локализованы в клеточном ядре.
  2. Дезоксирибонуклеиновая кислота – нерегулярный линейный полимер, состоящий из двух полинуклеотидных цепей.
  3. Наследственная информация заключена в последовательности нуклеотидов ДНК.
  4. Редупликация ДНК обеспечивает передачу наследственной информации из поколения в поколение.

Учащиеся переводят текст, работая в группах.

  1. Nucleic acids are located mostly in cell’s nucleus.
  2. DNA is unregular linear polimer, consisted of two polynucleotide chains.
  3. Hereditary information is in concecutive combination of DNA nucleotides.
  4. DNA reduplication provides transferring hereditary information from generation to generation.

c) Find out what is what . Text № 3. (Учебник биологии 10-11 класс, стр. 114-115.)

Select the correct definition for every term in the left column from English and Russian variants listed in the right column.

1. ДНК
DNA
(Г)
А. Участок молекулы т-РНК, включающий три последовательно  расположенных нуклеотида (триплет), взаимодействующий с кодоном и-РНК.

The part of t-RNA molecule, that includes three concecutive nucleotides (triplet), interacting with codon of i-RNA.

2. РНК
RNA
(Е)
Б. Существование нескольких кодонов для одной и той же аминокислоты.

The existence of several codons for the same aminoacid.

3. Кодон
Codon
(Д)
В. Низкомолекулярные органические соединения различной химической природы, многие из которых являются предшественниками активных центров ферментов.

Low-molecular organic substances of different chemical nature, many of which are predecessors of active centres in enzymes.

4. Антикодон
Anticodon
(А)
Г. Двухцепочечный биологический полимер, мономерами котого являются нуклеотиды, содержащие дезоксирибозу.

Double-strand biological polymers, in which monomers are nucleotides containing desoxyribose.

5. Специфичность
Specificity of genetic code
(Ж)
Д. Сочетание трех последовательно расположенных нуклеокода тидов (триплет) в молекуле ДНК или и-РНК, определяющее положение в полипептидной цепи определенной аминокислоты.

Combination of three consecutive nucleotides (triplet) in DNA or  i-RNA, that determines the position of definite aminoacid in a polypeptide chain.

6. Избыточность
Redundancy of code
(Б)
Е. Одноцепочечный, линейный биологический полимер кода, мономерами которого являются нуклеотиды, содержащие рибозу.

One-chained linear biological polymer, in which monomers are nucleotides containing ribose.

7. Витамины
Vitamins
(В)
Ж. Строгое соответствие кодону ДНК определенной аминокислоты.

Strict correspondence of a definite aminoacid to a certain codon of DNA.

В скобках на каждый пункт даны правильные ответы.

(Каждому термину, указанному в левой колонке, учащиеся, работая в группах, подбирают соответствующее ему определение, приведенное в правой колонке на русском и английском языках. Зачитывается английский вариант ответа.)

VI. Let’s turn to the article from the “Soros magazine”

There are 23 pairs of chromosomes in a nucleus of each human cell. There is one DNA molecule in each chromosome. The whole length of 43 molecules is 2 metres long (in one human cell). Taking into account that a human body consists of about 5.1013 cells, the total DNA molecules length in a human body reaches 1.1014 metres or 1.1014 kilometers, which is thousands times longer than the distance from the Earth to the Sun.

Answer the questions:

  1. What new information can you get?
  2. What can you draw or write to make the picture illustrate the article?

Прочитав статью, учащиеся должны соединить планеты солнечной системы цепочкой слов DNA DNA…, которая выходит за пределы солнечной системы, давая ответ на вопрос: “Where does the DNA ladder lead to ”?

VII. Let’s see the episode from the film “Mission to Mars”

(Космонавты, летящие в космическом корабле, получают из космоса сигналы, при расшифровке которых они видят на экране структуру молекулы ДНК.)

What conclusion can you draw from this episode?

После просмотра эпизода учащиеся делают вывод, что:

  1. There may be reasonable living-beings in space who can send specific signals.
  2. The level of the civilization should be high to send specific signals.
  3. It’s possible to carry information using DNA structure.
  4. DNA structure is common for all living beings.

VIII. Let’s make anticipation. What do you think the destiny of DNA discovery and mankind future will be?

(Учащимся предлагается порассуждать о судьбе открытия ДНК и о судьбе человечества.)

Cloning a human is a controversial issue. Let’s discuss the problem. Учащиеся выдвигают свои гипотезы на основе текста № 4, прочитанного дома.

Text № 4. “Will we live to see the first cloned human”? Films and science fiction books have often played with the idea of reproducing exact copies of people. Today, science fiction has become science fact. We have our first real clones, though they are not human beings – yet!

The gene revolution began in 1997, when British scientists from Edinburgh University produced the first cloned sheep, Dolly. Since then scientists have cloned mice, cows, dogs and pigs.

Cloning animals opens exciting medical possibilities:

Many people are in need of tissues and organs for transplantation. But it isn’t easy to get such organs as, for example, heart, liver or kidneys. Cloning can solve this problem.

Many animals are on the brink of extinction. Cloning can be used to preserve them.

Scientists can create animals which produce more milk, meat and wool, or animals which don’t catch certain diseases. This can save the lives of starving people.

Cloning is a controversial issue. Some people are ready to eat cloned fruits and vegetables, but many people are against cloning animals. They think it is morally unacceptable. The question of human cloning is even more controversial.

Suppose we cloned a man. Are we really sure he will be a man? Who will be responsible for him? Who will bring him up? Will he be happy? Will he have the same rights as we have?

What would happen if a dictator, someone like Hitler, cloned himself? Would we be able to survive?

Nevertheless, the idea of human cloning seems very exciting.

По прочтении текста учащиеся делают следующие выводы об открытии клонирования:

  1. Some medical problems could be solved.
  2. Mankind could have the opportunity to live a longer life.
  3. Mankind could solve the problem of feeding starving people.
  4. But cloning is a controversial issue: there are some moral aspects in the problem.

XI. Заключение

Учитель предоставляет слово секретарю Королевского научного общества, который подводит итоги обсуждения проблемы.

Secretary: Ladies & gentlemen, you should make a speech on the importance of the discovery.

(Каждая группа учащихся предлагает свои выводы об открытии):

  1. It is the most important discovery of the XX century.
  2. It showed the common nature of all living beings, & nonliving beings.
  3. It gave way to gene engineering.
  4. It showed the importance of intelligent & moral development of mankind.

Подведение итогов урока.