Открытый урок по теме "Традиции"

Разделы: Иностранные языки


Цели: формирование устноречевых навыков монологической и диалогической речи.

Задачи: отработка изученной лексики по теме “Традиции” в диалогической и монологической речи; развитие умения выбирать адекватные ситуации разговорные клише, лексические единицы; развитие слуховой памяти, умения анализировать и синтезировать полученные знания; воспитание взаимоуважения, формирование адекватной самооценки учащихся, здравого чувства патриотизма.

Тип урока: урок-обобщение изученного материала по теме.

Оборудование: иллюстрации британских и российских традиций, взятые из интернета, иллюстрации по теме “Самочувствие”, ксерокопии текстов для индивидуального задания, взятые из журнала “Speak Out”, презентация по теме урока, мультимедийный проектор.

Ход урока

I. Речевая зарядка T —> P (учащимся раздаются ксерокопии материалов по теме “Самочувствие”)

- Today we have guests at our lesson. I am hopeful, because I suppose you will demonstrate your knowledge of the English and traditions as well as possible.

- How do you feel today? Why?

- …

II. Фонетическая зарядка

- Read all together the words from the blackboard. (Чтение за “дикторами”. Роль “диктора” выполняют сильные учащиеся).

Запись на доске.

To celebrate – be celebrated – celebration

To decorate – be decorated – decoration

Take place be associated

Take part in

Festivity – festival – Russian winter festival, Shrovetide, Christmastide, Easter, Halloween

III. Введение в тему. Фронтальный опрос

- Today we are going to speak about traditions in Great Britain and in Russia (на доске вывешены иллюстрации британских и российских праздников).

- Let’s read the proverbs from the blackboard:

Every country has its customs = Every nation has its traditions (запись на доске).

- Why do people keep traditions?

(Does it help people to define themselves?

Does it help people to feel links between the past and the present?

Does it help people to understand the history of their country?)

Why should people learn traditions of different nations?

(Does it help to build the bridge between two countries?)

Do you have any family traditions? What are they?

IV. Работа в группах

- Divide in two groups “The Russians” and “The British”.

- Discuss in groups:

Запись на доске.

- What traditions are popular in Russia/ Great Britain:

When it takes place;

How people celebrate it;

What the symbol of festival is;

What dishes are associated with the festival;

If you would like to take part in the festivity.

- Choose some traditions for discussing. Make questions for another group. Be ready to give your answers to their questions. You have 10 minutes. Look at the slides showing traditions of two countries. They can help you to prepare your questions for another group. (Показ слайдов презентации).

Задание для слабых учащихся.

- Read the text and answer the questions. (чтение текста и письменный ответ на вопросы по тексту).

IV. Беседа групп (P1—>P2—>P3—>…). Диалог групп

- Now you are ready to ask another group about British and Russian traditions. You may take notes. (участники каждой группы задают вопросы другой группе).

V. Монологическая речь учащихся

- Now listen to the girls’ reports about traditions.

Сильные учащиеся рассказывают сообщения:

- о Ночи Гая Фокса;

- о традициях в России;

- о Кануне дня всех святых.

VI. Домашнее задание

Do the project about any tradition in Russia (p. 55). You may take several traditions.

VII. Итог урока

- What Russian traditions are you proud of?

- Thank you for your work.

Приложение 1

Приложение 2

Приложение 3 (Презентация)

Приложение 4