Урок совершенствования речевых навыков "What would you like to wear?" в 4-м классе

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  1. Активизировать лексику по теме “Одежда” в разных речевых ситуациях.
  2. Совершенствовать навыки чтения вслух.
  3. Совершенствовать навыки чтения про себя, развивать навыки просмотрового чтения.
  4. Актуализировать речевой образец “Id like to wear…” в вопросительной и отрицательной форме через составление предложений по модели.
  5. Закрепить навыки диалогической речи этикетного характера.
  6. Развивать навыки аудирования.

I. Организационный момент.

Good morning, boys and girls!

Lets greet each other.

It’s time to say “Hello!”
It’s time to say “Hello!”
It’s time to say “Hello!”
And start our lesson.

Take your seats, please. And the topic of our lesson is “What would you like to wear?”

II. Фонетическая зарядка.

Lets practice our pronunciation.

Pronounce the sound and name some words with it on the topic “Clothes”.

  • t - (jacket, shirt, shorts, mittens, feet)
  • w - (wear, what, white)
  • h - (hat, how much, help)
  • u - (boots, shoes)

III. Речевая разминка.

The clothes rhyme.

Listen and repeat.

Socks and shoes and jeans and shirt,
Trousers, coat and blouse and skirt.
Scarf and sweater, hat and cap,
Dress and jacket, boots, T-shirt,
Mittens, gloves, suit and shorts.

IV. Активизация лексики. Совершенствование техники чтения вслух.

Read the text “Shopping”. Replace the pictures by words.

 

V.Актуализация речевого образца “Id like to wear…”, составление предложений по модели (по символам).

We like to wear great clothes too. And I would like to wear… ( проговариваю образец ответа, одновременно указывая на символы). And you, Ruslan? (ответы детей).

Вбегает Peppy-a Long Stocking.

- Hello, boys and girls!

- Hello, Peppy-a Long Stocking. We are glad to see you.

- You know Ill go to the birthday party tomorrow and Id like to wear…mmm… . Children, can you guess what I would like to wear there.

(Напоминаю, что при вопросе “ любопытное слово” перескакивает на первое место, показываю на схеме).

Вопросы детей:

  • Would you like to wear…? (Yes, I would. No, I wouldnt ).
  • Do you want to wear…? (Yes, I do. No, I dont ).
  • Is it (are they) red or blue?

Peppy-a Long Stocking:

  • You are right, boys and girls. Id like to wear…(называет предметы одежды). But I don’t know how to buy them in the shop. Can you help me?
  • Yes, we can.

VI. Закрепление навыков диалогической речи этикетного характера.

Khotabych likes to wear great clothes too. Lets remember the conversation between Khotabych and the shop-assistant. It was your home task. These pictures will help you to remember it (рисунки в учебнике, также в увеличенном виде они развешаны на доске).

  • Act out the conversation in these pictures, please. (озвучивают каждую картинку).
  • Today you will make up your own dialogues. Read the task of ex.5, p. 130:

Разыграй с одноклассником сценку “Хоттабыч в магазине”. Ему необходима одежда для:

  • а) занятий спортом,
  • б) прогулки в лесу,
  • в) маскарада.

We have three topics for the dialogues. Work in pairs for 5 minutes and then act your dialogues out.

Dont forget to be polite.

Peppy:

-Thank you girls and boys. I like your dialogues very much. You are very clever and smart ones.

- Thank you, Peppy. And we want to sing you a beautiful song “Fashion queen”.

VII. Физкультминутка.

(Исполнение песни).

  • Your song is so nice. You are amazing pupils.
  • You are right, Peppy. And you can help us to do the next exercise.

VIII. Совершенствование техники чтения про себя.

I want you to open your textbooks at p. 133, ex. 15.

Прочитай описание дамы, которую тебя попросили встретить на вокзале. Определи, которая из них будет ждать тебя.

“She will have a long nice blue coat on. She will wear blue shoes and a red scarf. She will have a red bag in her hands”.

Read the text to yourselves. I give you a limited time. If you are ready, raise your hand.

(Подхожу индивидуально к каждому ученику и прошу показать выбранную картинку).

Х. Совершенствование орфографических навыков.

Let’s do the exercises in your Workbook. They are ex. 1, 2 at p.44.

IX. Итоги урока.

/You’ve got a… . Your mark is a… .

That is all for today.

We have done enough./

Goodbye.