"Английский клуб". Использование речевых моделей в формировании коммуникативной компетентности учащихся

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

1. Обучающая: посредством использования речевых моделей формировать коммуникативную компетентность учащихся:

  • Тренировать произносительные навыки
  • Развивать навыки аудирования;
  • Активизировать лексические и грамматические навыки;  
  • развивать монологическую речь;
  • развить навыки письма.

2. Воспитательная:

  • продолжать воспитывать позитивное отношение школьников к английскому языку,
  •  учить работать в группах.

3. Развивающая:

  • Развивать умственные способности учащихся через выполнение заданий на развитие внимания, мышления, памяти, наблюдательности.

Оборудование:

  • презентация к уроку;
  • задания для каждого ребенка
  • принадлежности для посадки цветов
  • ленты разного цвета.
  • магнитофон
  • мультимедиа проектор, компьютер, экран.

Ход урока

I. Greeting. Вступление.  

Start (слайд 1)

  • Hello!
  • Hi!
  • How are you?
  • Fine. Thanks. And you?
  • I am fine too. Thank you. Sit down, please. Let’s begin our lesson. We have many guests today and I hope that our lesson will be very successful for everybody.

You are welcome to our English Club. (слайд2)  But! To be a member of our English Club you have to pass six tasks. You can see six stages on you way! They are six steps to my palace. 
Queen:   The idea is to come to my palace and to read a "Rainbow poem". I like rainbow very much. If I like your work I'll let you be a member of my English Club.

II. Основной этап

Каждому "шагу" приближения к дворцу соответствует  цвет и  ключевая фраза, например, Hurrah! It is spring.На экране появляется соответствующая ступень задания
Так поэтапно открываются и другие  ступени:

  • Hurrah! It is spring
  • Time to work
  • Time to read books
  • Time to have a rest
  • Time to write books
  • Rainbow poem.

Дети постоянно видят Название каждого этапа и  продвигаются дальше.

Stage 1   Hurrah! It is spring

I like spring very much. And you? Look through the window and hear.
Birds sing: Spring! Spring! (Repeat after me: s-p-r-i-ng, s-p-r-i-ng).
Let’s sing a song about the seasons too. (Песня)

  • Look at the picture and say:
  • How many seasons do you know? What are they?
  • What is your favorite season? Why?
  • What season is it now?
  • What do you like to do in spring?

- I like to ride a bike
- I like to play football.
- I like to walk in the forest.
- I like to run and jump.

Count! How many “yes’ are there here? (слайд)

Yes, it is. Yes, they are. Yes, he is. Yes, we are. Yes, they have. Yes, we do. Yes, I did. Yes, she does. Yes, I am. Yes, he does. Yes, she has. Yes, I have.

Can you choose right “yes”:

  1. Did you go to school yesterday?                     Yes, I am
  2. Are you a pupil?                                                    Yes, I did
  3. Do you like spring?                                              Yes, they do.
  4. Is spring green?                                                    Yes, I have
  5. Have you got many friends?                             Yes, it is.
  6. Do they go to school?                                         Yes, I do.

Good for you.

Stage2 Time to work.

(слайд)

It is spring.  It is time to work. Look and say what can we do to plant the tree?

На слайде схематическое изображение этапов посадки дерева и речевая модель высказывания.
First…
Then…       we must…
Finally…

We have got two empty pots.  Let’s plant the flowers. (слайд)

Put the sentences in the right order and plant the flower. Say your friend what can you do to plant the flower.

Take an empty pot (пустой горшок)
Add (добавь) the ground.
Plant the flower.
Water the flower.
Oh, your flowers are nice.  I like your work very much.

Stage3   Time to read books.

We have got the third stage now. It is time to read books. (слайд)
В видеосюжете  идет диалог, в ходе которого выясняется, что ребята хотят прочитать книгу.

Children, do you remember a story about Cinderella?
You have got the sheets with the task. First, listen to the tale attentively, then, try to match the points and finally guess what is it? (Magic wand) (слайд)

It is the Magic wand. (слайд)

The Prince married Cinderella and they are happy now. We have an interview with Cinderella. Can you choose the answers and act the interview? (слайд)

Cinderella, where do you live now?

  • We live in the palace.
  • We live in the dark kitchen
  • We live in a house.

Who cooks and clean in your family?

  • The Prince cooks and cleans
  • The two stepsisters cook and clean.

Do you like to be a princess?

  • No. I don’t.
  • I don’t know.
  • Yes, I do.

III. Физкульминутка.

Stage 4. Time to have a rest. (слайд)

Let’s play. I have got the magic wand.  Abra – cadabra! You are not boys and girls now; you are all the poor girls Cinderellas. Stand up, please and come to me.

Who wants to guess what did Cinderella do yesterday? Один из ребят стоит спиной к экрану и не видит вопрос. Дети читают вопрос про себя и  показывают его мимикой и жестами. Ведущий должен догадаться, что  золушка делала вчера.
Did she …?

  •  clean the room?
  • water the flowers?
  • do the washing up?
  • cook the dinner?

Stage 5. Time to write books

My dear friends, we can read books. But I am sure that we can write our own books. Do you want to try to write our books? You have got pens, sheets of papers, glue and the sheets the paper with the task. First, look at this task. Think a little, what each of the characters can do, and then choose the correct sentence, mark it, finally, write it down. After that, you must stick your sheet into our book and you have got 3 minutes only.

Читаем книгу.

Stage 6 Rainbow poems.

Queen: Do you like to read poems?
Pupils:  Yes, we do.
Queen:  Let’s read one of them. (слайд)

В этот момент  на экран выводится изображение радуги со словами стихотворения:

Red in my rainbow,
Green in my rainbow,
Yellow in my rainbow,
Can you see?

Orange in my rainbow,
Pink in my rainbow,
Blue in my rainbow,
Paint with me!

Первый раз слова стихотворения читаем все вместе.  
Затем, выводится схематичное изображение радуги, когда вместо слова, обозначающего цвет,  выводится просто цветовой сигнал(слайд)
Она обращает внимание детей на то , что дети смогли все вместе достичь цели и получить одобрение королевы.
В заключении предполагается читать стихотворение целым классом. Для  яркого исполнения необходимо подго­товить ленты шести разных цветов. Дети становятся рядом   и берут в руки скру­ченные ленты. При чтении дети взмахивают лентой того цвета, название которого произнесли. В итоге получается настоящая радуга.

Queen: Come here, please. Take your colors! When you read "Red in my rainbow" - open your red color and wave it.  

Общее исполнение любимого стихотворения  королевы вносит праздничное настроение. Королева одобряет работу ребят и принимает в анг­лийский клуб всех.

IV. Заключение. Подведение итогов

Queen: I can see a rainbow. I'm happy! Thank you, boys and girls. You worked excellently. Now you are the members of my "English Club".  Take your certificates. Congratulations! Welcome to my palace anytime you like.

Приложение