Урок домашнего чтения в 11-м классе (гуманитарный профиль) по рассказу О.Генри "Вождь краснокожих"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока – совершенствование навыка говорения.

Задачи урока:

  1. Расширение и закрепление лексики.
  2. Обучение определению художественных средств.
  3. Обучение анализу текста с характеристикой персонажей.
  4. Развитие аналитического мышления.
  5. Развитие эстетического чувства, восприятия аутентичного английского текста без адаптации.

Оборудование:

  1. Рассказ О.Генри “Вождь краснокожих” на английском и русском языках.
  2. Раздаточный материал с заданием.

ХОД УРОКА

1. Today we are going to analyze the text of a short story by American writer O. Henry. At the end of the lesson we’ll compare the Russian translation with your own variants of translation of some phrases or parts.

Now we’ll start with vocabulary exercises.

2. Далее учащиеся выполняют упражнения из предлагаемого раздаточного материала.

Vocabulary exercises

Word work

Find synonyms:

relatives

betrayal

thick lump

neighborhood

totter, stagger

sufferer

inexpressible

escape

to stop doing

waster

Find the following phrasal verbs. Translate them and make up your own sentences:

To talk smth over

To get after smb

To be up to smth

To work out

To catch up with smb

Translate word-combinations from the text:

To fix smb

The thing was square

To make somebody’s getaway

To leg it trippingly

To warm smb good

To lose smb’s complexion

To sit down plump

To pluck at

Hither and yon

Safe and well

Find English equivalents for:

Попасть в глаз, вступить в драку, проводить время с удовольствием, набить полон рот, издать боевой клич, заставить дрожать, не давать заснуть, забыться беспокойным сном, души не чаять, заставить пожать руки, сбыть с рук, не моргнул глазом (ухом не повел), упустить шанс, стать на четвереньки, развлекать кого-то, перестать лягаться, невозможно терпеть, идти на цыпочках.

Give accurate Russian translation:

Whoop

Scream

Yell

Howl

Shout

Yawp

Yodel

Which word is an odd one?

Which word/words can be neutral or general for the others?

Grammar

What grammar tenses are used in the story? Is it usual? Why does O. Henry do it?

There are some recurring (повторяющийся) grammar constructions. What are they? Give examples and explain their meaning.

Speech exercises

Stylistic devices

Find at least 8 similes

Give examples of metaphors

Give an example of inversion

Give some examples of irony and hyperbole, phraseological units.

Are there any other stylistic devices? What are they for?

Are there any slang words? What are they? What are they for?

Personage description

Find all given descriptions of the boy. How does Sam call him? How does Bill call him?

Give the description of Bill.

Can you describe Sam? Prove with examples.

Give some examples of the personages’ speech. What does it tell us about? Is it also a stylistic device?

Give short analysis of the story.

Учащиеся высокого уровня получают задание дать краткий анализ текста, учащиеся более низкого уровня – кратко пересказать текст.

Сравнение вариантов переводов отдельных частей рассказа учащимися и профессиональным переводчиком.

Текст рассказа прилагается в Приложении 1.