Урок по английскому языку в 6-м классе. Тема урока "An apple a day keeps the doctor away"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: обобщение лексических и грамматических навыков по теме.

Задачи урока:

  • Развивать диалогическую форму речи;
  • Совершенствовать лексические навыки говорения;
  • Проконтролировать уровень развития речевых умений.

Учебные пособия: схемы построения речевых высказываний, картинки, учебно-методический комплект для 6 класса.

Вид урока: урок обобщения изученного материала.

Ход урока

I. Организационный момент

What date is it today?

What day of the week is it now?

How are you? You look happy.

The motto of the lesson is: Early to bed, early to rise makes a man healthy, wealthy and wise. (смотри приложение)

II. Фонетическая зарядка

1. HEAD AND SHOULDERS (скороговорка)

Head, shoulders, knees and toes
knees and toes (2 times)
Eyes and ears and mouth and nose
Head, shoulders, knees and toes
Knees and toes.

2. Активизация лексики с использованием картинок (повторить слова со страницы 75) и подстановка их в предложение по образцу (картинки в презентации)

The bear has got a stomachache.
His ear hurts.

III. Речевая зарядка

  1. Keep warm
  2. Use a hot-water bottle
  3. Consult the doctor
  4. Get out of bed
  5. Move your head
  6. Take medicine
  7. Have a medical check
  • фронтальная активизация лексики
  • подстановке в сложное предложение-ответ на вопрос учителя

What should I do if I have got a cold? (a headache, a stomachache)

What should I do if my leg hurts? (my neck hurts, my back hurts)

IV. Совершенствование речевых навыков 

1. Вставьте must/not, should/not

Susan _____ wash her hands before dinner.
His brother ______ come home at 6 p.m.
You ______worry.
Children _____ play in the street.
If you are ill, you _______go out.
You _____ have a medical check if you have a stomachache.
Ann ______keep her hands warm.

2. Перефразируйте предложения.

My tooth aches.
Something is wrong with my stomach.
She has a high temperature.
Tom’s ear hurts.
I can’t move my head.

3. Сделайте предложения отрицательными.

We must come home in time.
They should walk a lot.
She should write to her Granny.
The dog must eat its breakfast.
My mum should be more careful with gas.

4. Переведите предложения на русский язык.

You should stay in bed.
What’s the matter?
I can’t move my head.
You should be calm
You must consult the doctor.

V. Активизация диалогической речи и парной работы

1. повторение фраз

  • once a month
  • twice a year
  • three times a day
  • five times a week
  • more than four times a year
  • How often do you visit doctors?

2. учащиеся задают друг другу вопросы, используя образец

e.g.
How often do you go to the dentist?
How often do you wash hair? Etc.

VI. Проверочная работа (выполняется самостоятельно)

Закончите предложения

I go to the dentist _______.
I check my eyes ________.
I eat fruit and vegetables _______.
I play sport _____________.
I walk in the park _______.

Подчеркните лишнее слово

  1. arm-leg-foot-appendicitis
  2. tablet-cake-syrup-vitamin
  3. cold-vitamin-headache-earache
  4. cut-burn-flu-electroshock
  5. eye-tail-head-back

Запишите правильно слова

y, c, n, e, g, r, e, m, e (emergency)
e, h, c, a, h, c, a, v, o, t, s (stomachache)
n, a, i, r, a, n, i, r, e, t, e, v (veterinarian)
n, a, i, c, i, y, h, p (physician)

VII. Подведение итогов урока