Региональный компонент на уроках английского языка

Разделы: Иностранные языки


Согласно Федеральному базисному плану общего среднего образования, учебный план должен включать региональный компонент, содержащий материалы о конкретном регионе, где живут обучающиеся. Учащиеся должны знать не только страну изучаемого языка, но и страну, край, район, село, в котором они живут. Часто ребята знают о стране изучаемого языка больше, чем о своей собственной стране, своем крае. «Преподавание иностранного языка на современном этапе является не только введением учеников в мир иноязычной культуры, но и осмысленным пониманием ими родной культуры, что важно в процессе становления личности, формирования мировоззрения, в культурном развитии детей. Если ученик обладает обширными знаниями об истории, традициях своего региона, ему легче научиться представлять родную культуру на иностранном языке». Необходимость обучения иностранному языку с учетом национально-регионального компонента продиктовано тем, что понимание иной культуры возможно только на основе знания своего региона.

Содержание регионального компонента образования призвано способствовать формированию у школьников духовно-нравственных ориентаций, развитию их творческого потенциала. Обучение в региональном компоненте строится на основе преемственности поколений, уникальности природной и культурно-исторической среды. Отбор содержания регионального компонента образования предопределяется природным, культурно-историческим, социально-экономическим своеобразием региона. Усвоение материала о своем регионе позволяет учащимся лучше узнать свой край, проникнуться любовью к родной земле.

На уроках иностранного языка в нашей школе всегда уделяется большое внимание изучению краеведческого материала. Очень много материала собрано и экспонируется в местном историко-краеведческом музее. В школе также создан музей, где собран и систематизирован материал об истории Хорольского района, о его предприятиях, об участии жителей в Великой Отечественной войне. Творчески работающими учителями района были созданы учебные пособия: «Города Приморья», «Приморский край», «Добро пожаловать в Хороль». Учителями были созданы разработки о местном краеведческом музее, о флоре и фауне Приморья. Эти пособия предназначены для учителей и учащихся нашего района и используются как дополнительный краеведческий материал на уроках английского языка в VII – IX классах общеобразовательной школы с. Хороль и в других школах Хорольского района Приморского края и во внеклассной работе. Этот материал востребован учителями, они используют его для привлечения внимания учащихся к родному краю, району, селу в процессе преподавания английского языка.

Благодаря краеведческим материалам учащиеся пополняют знания о родном крае, расширяют словарный запас, закрепляют знания по грамматике. Начиная с 5 класса, учащиеся нашей школы работают над проектами, связанными с селом, районом, краем, создают собственные презентации. Они проявляют большую фантазию и действуют как исследователи. У ребят появляется заинтересованность глубже узнать историю своей малой Родины, своего народа, его культуру, традиции, а это ведет к формированию уважения к своей стране, потребности в практическом использовании иностранного языка в различных сферах деятельности. Использование краеведческого материала на уроке помогает формировать чувство любви к родному краю, бережное отношение к окружающему миру. Обращение к истории развития края, района, к природным богатствам воспитывает у детей чувство гордости, уважение и любовь к родным местам.

В своей работе мною используются материалы брошюр о Приморье: “Glimpses of flora and fauna of Primorye: legends and facts”, “Vladivostok- gateway to the Asia-Pacific Region”, учебное пособие “The world we live in” автор Л.В.Нечипоренко и другие.

Представляю Вашему вниманию разработку урока английского языка по теме «Флора и фауна Приморского края».

Тема урока: Флора и фауна Приморского края.

Цели урока:

  • познавательная цель: расширить кругозор учащихся на основе знакомства с животным и растительным миром Приморья;
  • развивающая цель: способствовать формированию умения сравнения и воображения;
  • воспитательная цель: способствовать воспитанию чувства гордости за свой край, чувства любви к своей малой родине, бережного отношения к природе;
  • учебная цель: учить учащихся участвовать в обсуждении по теме на основе полученных знаний.

Оборудование: проекционная аппаратура, мультимедийный проектор, презентация «Флора и фауна Приморья».

Ход урока

1. Организационный момент, рапорт дежурного.

Teacher: Good morning, children! I’m glad to see you. How are you today?

Pupils: We are glad to see you too. We are fine, thank you. And what about you?

Teacher: I’m O.K. Thanks. Sit down, please. Who is on duty today? What date is it today?

Pupil: I’m on duty today.Today is the ... of ... .

Teacher: What day of the week is it today?

Pupil: Today is ... .

Teacher: Who is absent?

Pupil: All are present.

Teacher: That’s fine, thank you. Sit down, please.

2. Речевая зарядка.

Teacher: Where do we live? Pupils: We live in Primorye.

Teacher: Yes, you are right. Let’s learn a poem about Primorye.

Primorye is a land of beauty,
Primorye is a land of glee,
It has a lot of rivers, forests, cities,
Where a man is happy, proud and free.

3. Постановка темы, целей урока.

Teacher: The theme of our lesson is “Flora and Fauna of Primorye”. At our lesson you’ll see the pictures of plants, animals, birds and fish that live in our region, you’ll listen to a very interesting information about them, you’ll learn to describe the beauties of your native land.

4. Контроль домашнего задания.

Teacher: At home you had to read and translate the text.

TEXT

My Native land

Primorye is located in the East of the Eurasian continent. In the South and East Primorye is washed by the waters of the Sea of Japan and the Pacific Ocean. Primorye is a part of the Russian Federation and has the territory of 1659 thousand square km.

The Maritime Region has an open exit to the Pacific Ocean. Three-fourth of the territory is covered with the Sikhote-Alin Mnt. Range. Two-thirds occupied by the Ussuri Taiga is a real botanical garden. There are about 50 small and large rivers there, but the Ussuri river, the Bikin and the Razdolnaya rivers are the biggest and the deepest of them.

Primorye’s flora and fauna represent a combination of plants and animals of temperate climatic zone and subtropical forests. Cedar, the king of taiga, and legendary ginseng, tigers, deer and many other unique species of plants and animals, insects and birds have made the Ussuri taiga famous to naturalists far outside Primorye.

The landscape of Primorye is marvelously ornamented by arabesque of large and small rivers and lakes. One of the lakes, Khanka by name, is worth to be mentioned specially. Its surface spreads 4190 square kilometres. Khanka is known within and outside Primorye not only as one of the biggest lakes in Primorye, but also for wonderful flowers of lotus growing in the lake, saying nothing of an unforgettable fishing. A matter of proud is springs of mineral water near settlements of Shmakovka, Lastochka and Chistovodnoye.

The Sea of Japan, washing Primorye coast, is one of the deepest in Eastern Asia and by biological resources it is the richest among the seas of our country. The sea is rich in salmon, sea organisms such as crabs, trepangs, mollusca and others, it is an ideal place for submarine hunting.

5. Работа с текстом “My Native land”

Задания к тексту

I. Join the sentences.

1) Primorye is located in

a) salmon, sea organisms such as crabs, trepangs, mollusca and others.

2) Khanka is known

b) springs of mineral water.

3) The Maritime region

c) small and large rivers there.

4) Primorye’s flora and fauna represent

d) the East of the Eurasian continent.

5) There are about 50

e) within and outside Primorye.

6) The sea is rich in

f) has an open exit to the Pacific Ocean.

7) A matter of proud is

g) a combination of plants and animals of temperate climate zone and subtropical forests.

II. Choose the ending of the sentence.

  1. There are about
    a) 40 deep rivers;
    b) 50 small and large rivers;
    c) 50 large and shallow rivers.
  2. Primorye is located in ... of the Eurasian continent
    a) the South;
    b) the North;
    c) the East.
  3. Primorye is a part of
    a) Russian Federation;
    b) Japan;
    c) China.
  4. The landscape of Primorye is marvelously ornamented by
    a) arabesque of large and small rivers and lakes;
    b) arabesque of bays of coast lines;
    c) hills and mountains.
  5. the Ussuri Taiga is
    а) rather poor;
    b) a real botanical garden;
    c) unique.

III. Put the sentences in order.

  1. The sea is rich in salmon, sea organisms such as crabs, trepangs, molluska and others.
  2. Cedar, the king of taiga, and legendary ginseng, tigers, deer and many other unique species of plants and animals, insects and birds have made the Ussuri taiga famous to natiralists.
  3. Two-thirds occupied by the Ussuri Taiga is a real botanical garden.
  4. The Sea of Japan, washing Primorye coast, is one of the deepest in Eastern Asia
  5. A matter of proud is springs of mineral water near settlements of Shmakovka, Lastochka and Chistovodnoye.
  6. Primorye is located in the East of the Eurasian continent.

IV. Correct the sentences according to the text.

  1. Primorye is a part of the Russian Federation and has the territory of 256.9 thousand km.
  2. In the South and East Primorye is washed by the waters of the Sea of Japan and the Atlantic Ocean.
  3. One-fourth of the territory is covered with the Sikhote-Alin Mnt. Range.
  4. There are about 30 small and large rivers there
  5. Khanka is known for wonderful flowers of tulips growing in the lake.
  6. Many unique species of plants and animals, insects and birds have made the Ussuri taiga unknown outside Primorye.

V. Find the beginning of the sentences.

  1. ... in the East of the Eurasian continent.
  2. ... of the Sea of Japan and the Pacific Ocean.
  3. ... an open exit to the Pacific Ocean.
  4. ... is a real botanical garden.
  5. ... by arabesque of large and small rivers and lakes.
  6. ... far outside Primorye.
  7. ... near settlements of Shmakovka, Lastochka and Chistovodnoye.
  8. ... the richest among the seas of our country.
  9. ... for submarine hunting.

6. Введение дополнительного материала по теме «Флора и фауна Приморья».

(Презентация)

7. Закрепление материала по теме.

Answer the questions.

  1. What is Primorye?
  2. Where is it located?
  3. Do you know the legend about the creation of Primorye?
  4. What can you say of the Ussuri taiga?
  5. What trees grow in the Ussuri taiga?
  6. There are rare species of trees in Primorye, aren’t there? What are they?
  7. What plants are used in medicine?
  8. What aquatic plant grows on Khanka Lake?
  9. What animals live in the Ussuri taiga?
  10. What animal is the symbol of Primorye? Where can you see it?
  11. What sea holds the first place among the seas of Russia according to the specific variety of fishes?
  12. How many kinds of fishes are there in the lakes and rivers of Primorye?
  13. What are the traditional objects of marine fishing?
  14. How many species of birds are found in Primorye?
  15. Why should many kinds of fish, birds, plants be protected?
  16. How many preserves have been opened in Primorye?

8. Завершение урока, комментирование оценок.

Thanks a lot for your work. Your marks are ...

9. Домашнее задание.

Describe the wild life and sea life of Primorye. Prove that Primorye is a land of beauty.