Рождественские и новогодние праздники

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: обучить учащихся применять новый лексический материал в монологической и диалогической речи; развивать навыки самостоятельной работы, развивать мышление, память, внимание.

Познавательный аспект: расширить кругозор учащихся на основе знакомства с традициями празднования Нового года и Рождества в разных странах;

Развивающий аспект: способствовать формированию умения сравнения и воображения;

Воспитательный аспект: прививать интерес и любовь к иностранному языку;

Учебный аспект: совершенствовать навыки говорения, обучить грамматике (построение слова– ion demonstrate-demonstration), обучить чтению с извлечением основной информации, активизировать новые лексические единицы и речевые обороты в устной речи.

Оборудование:

  • Видеопроектор.
  • Плакаты и картинки по теме.

Ход урока

1. Организационный момент.

Good morning, dear friends!
I'm glad to see you.
How are you?
Today we're going to speak about Сhristmas and New Year. That is the new words and phrases, questions and answers, conversations and reports. We’ll also read and listen to the texts about Christmas and others. Let’s start!

2. Речевая разминка:

Christmas and New Year are the happiest and the busiest time of the year for millions of people all over the world.

First answer the questions:

Do you like Christmas and New Year? Why?

What presents would you like to get for Christmas?

What do you eat at New Year?

3. Новые слова:

Father Christmas
christmas tree
lights
tinsel
present
decorations
christmas stocking
cracker
fireplace
crown

(Учащиеся смотрят на доску и повторяют за учителем)

4. Совершенствование навыков чтения.

Now open your textbooks at page 50 and read exercise 2а. You must read and match the texts and the pictures.

(Учащиеся читают и соотносят прочитанные тексты с картинками.)

5. Тренировочное упражнение по тексту:

Read the text and find the meaning of the words: (№ 2b)

decorate
tradition
carol
celebrate
go band

(Учащиеся читают и находят значения слов).

6. Активизация навыков говорения:

а) Развитие навыков монологической речи.

And now I’d like you to answer the questions:

1) Which celebrations are the same in Russia and in Britain?
2) Whish celebrations are different?
3) Do you like Christmas and New Year? Why?
4) Do you celebrate Christmas and New Year at home or with your friend?

(Учащиеся смотрят на доску и отвечают на вопросы по теме).

Thank you very much for you answers.

б) Развитие навыков диалогической речи.

It's time to work in pairs. I want you to answer the questions:

1) Do you celebrate the New Year with your family?
2) How do you decorate you New Year tree?
3) Where do you put presents?
4) When do you get presents?
5) What do you do on New Year’s Day?
6) Where do you go on New Year’s Day?

(Учащиеся обсуждают поставленные вопросы в парах.)

7. Разучивание стихотворения (динамическая пауза).

Read and learn the poem:

Christmas Morning

I wake on Christmas Morning,
My stocking on my bed;
Christmas Eve has come and gone
And Santa Claus has fled.
My parents all around me:
A bike! A ball to throw!
I look through the window pane,
At footsteps in the snow.
Peter Thabit Jones

8. Грамматика.

To introduce the suffix-ion and practice word building.

Example: to demonstrate-demonstration

Build new words:

to celebrate
to act
to translate
to correct
to dictate
to illuminate
to decorate

(Учащиеся на доске строят новые слова).

9. Закрепление пройденного материала на уроке.

Match the questions and the answers:

What songs do British children sing at Christmas?
When do people in Australia celebrate Christmas?
Where do British children hang their stockings for Father Christmas?
What do French children put near the fireplace?
What can you find inside the crackers?
A paper hat, a small present and silly joke.
Near the fireplace.
Christmas carols.
In summer.
Their shoes.

(Учащиеся смотрят на доску и соотносят вопросы с ответами).

10. Let`s sing a song!

We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas
And a Happy New Year!

(Дети поют рождественскую песню).

11. Домашнее задание.

At home you should make your own crossword on the topic “Christmas and New Year”.

12. Подведение итогов урока.

I’d like to thank you for good work at the lesson. I give excellent marks to …, good – to …, etc. The lesson is over. See you later. Good bye!

Список использованной литературы:

  1. УМК Н. Н. Деревянко. 6-й класс New Millennium English.
  2. Книга для учителя к учебнику Н. Н. Деревянко. 6-й класс New Millennium English.