Тема урока "England, Scotland, Wales …". 6-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 6


Задачи урока:

  1. Познакомить учащихся со страной изучаемого языка Великобритании.
  2. Воспитание уважительного отношения к другой культуре, и осознание своей культуры через контекст культуры англоязычных стран.
  3. Развитие умения читать с целью извлечения конкретной информации.
  4. Развитие способности к догадке, к сравнению и сопоставлению речевых единиц.

Оснащение урока: Карта London, фотографии, рисунки, информация в MS Power Point, мультимедийный проектор.

Ход урока

1. Речевая зарядка.

T: Good morning!

How are you?

I think, the Internet may be very useful source of information, especially for preparing a report.

You prepare, interesting facts about sightseeing and cities.

I think, you guess about what country we will talk today?

Pˍs: Great Britain (England, Scotland, Wales and Northern Ireland)

2. Фонетическая зарядка.

T: Look at the blackboard.

There are some words.

Let ̓s read, repeat, and translate.

Pˍs: rose – роза

Shamrock – кислица

Thistle – чертополох

Daffodil – нарцисс

Consist of – состоит из

Famous for – знаменит

Bagpipes – волынка

Kilt – кельт

3. Работа по презентации.

T. – Let ̓s watch the presentation.

(Просматривают, разбирают, отвечает на вопросы.)

T: What color is the flag of GB?

Pˍs: White, red, blue.

T: Who is the host of GB?

Pˍs: Queen.

T: How many countries are there in the UK?

Pˍs: 4.

T: What?

Pˍs: Scotland, Wales, England and Northern Ireland.

4. Работа с картой и диаграммой.

(ex.1, p.40.)

T: Look at the diagram and the map.

How many people live in England, Wales, Scotland and Northern Ireland?

Pˍs: Отвечают по диаграмме.

5. Заполнение Fact File.

T: Copy the FF on GB into your exercise books and write the country, capital, population.

Pˍs: Выполняют в тетрадях затем проверяют.

6. Работа над текстами.

ex.2 (a) p.41.

T: Read some interesting facts and match the facts and the picture.

Pˍs: Проверяют (читая по цепочке).

Физкультминутка.

T: Let’s play a game “continue” (Т. читает начало, Р. должны продолжать, и закончить предложение).

T:
Buckingham Palace is
Big Ben is
Scotland’s national instruments are
Loch Ness
Eisteddfod is
Baker Street is
P:
the home of queen.
a big clock.
bagpipes.
is a lake.
a competitiona
a street, where detective
Sherlock Holmes lived

 T: Ex. 2(b) p.41 продолжаем заполнение FF № 3 (places of interest…)

7. Работа на пару.

(Ex. 3 p. 41.)

а) Сначала вместе разбирают;

b) Составляют свои диалоги.

8. Заполнение карты.

Ex. 1 p. 30 (W. B.) каждый индивидуально заполняет

9. Заключительная часть. (Оценки, домашнее задание.)

T: I think that our today’s lesson was useful for you, because you know much information about Great Britain and you can travel to England, Scotland, Wales and Northern Ireland. Thank you for the lesson. Your marks…

Open your diaries and write down your homework ex., 4. p.41.

P: Thank you, goodbye our teacher.