Мастер-класс по теме "Work and Future Career". 11-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 11


Цели урока:

Образовательные:

  • совершенствование лексическо-грамматических умений;
  • совершенствование умений чтения;
  • совершенствование умений аудирования;
  • совершенствование умений письма;

развивающие:

  • развитие критического и логического мышления;
  • развитие внимания, памяти и воображения;
  • развитие умения учебного труда (работа в заданном темпе) (приемы наблюдения, развитие воли и самостоятельности, уверенности в своих силах, преодоление трудностей, умение владеть собой);

воспитательные

  • воспитание адекватного отношения к выбору будущей профессии;
  • воспитание чувства сотрудничества, толерантного мышления;
  • воспитание чувства ответственности.

Задачи:

  • учить читать тексты (в формате ЕГЭ) с извлечением общей информации по теме;
  • учить выполнять лексические задания (в формате ЕГЭ) по теме;
  • учить извлекать конкретную информацию из аудиотекста;
  • учить писать эссе “Ваше мнение” в формате ЕГЭ (Задание С2).

Тип урока: совершенствования знаний, умений и навыков, полученных ранее, и целевого применения усвоенного.

Вид урока:

Урок самостоятельных работ репродуктивного типа с элементами исследования.

Цель – развивающее обучение на основе деятельностно-компетентностного подхода – определила систему методов и приемов на уроке.

Методы и приемы

  • метод эвристической беседы;
  • метод исследовательских заданий;
  • метод монологического изложения.

Формы работы

  • индивидуальная;
  • фронтальная;
  • парная;
  • групповая.

Межпредметные связи:

Связь с обществознанием.

Оснащение урока:

Компьютерная презентация, раздаточный материал.

План урока

 

Этапы урока

Деятельность ученика

1 Организационный момент.  
2 Целеполагание. Формулируют тему урока
Фронтальная работа
3 Анализ социологического опроса Анализируют, делают выводы
Фронтальная работа
4 Повторение формата экзаменационного эссе Фронтальная работа
5 Совершенствование лексико-грамматического навыка Индивидуальная работа
Взаимопроверка
6 Чтение с пониманием основного содержания прочитанного текста Индивидуальная работа
Самопроверка
7 Персонализация. Развитие критического мышления. Анализируют, делают выводы
8 Аудирование с извлечением конкретной информации из прослушанного текста Индивидуальная работа
Работа в парах
9 Развитие навыка письма
Развитие диалогической речи*
Работа в парах/группах
10 Подведение итогов, рефлексия. Выполняют самооценку

Ход урока

Slide 1

1. Организационный момент.

Teacher (T) – Good morning! I’m glad to see you and our special guests.

Slide 2

2. Целеполагание.

T– Since the 6th grade we have covered so many topics. Look at the screen: do you remember anything from these lessons?

Students (Ss) recollect one or two things from their previous master-classes.

Slide 3

T – What are we going to speak about today? Watch these two very short videos and try to guess. (The teacher previously records two students: one from the 2nd grade and one from the 6th grade speaking about their job preferences).

Slide 4

2nd Form student (example): “Hello! My name is … . I am eight. I want to be a cook.”

Slide 5

6th Form student (example): “Hello! My name is … . I am twelve. I would like to be a computer programmer”.

Ss– We are going to speak about work.

Slide 6

T – Right, today we are going to speak about the topic which is of great importance for every school leaver “Work and Future Career”. Let’s travel back into your school years!

3. Анализ социологического опроса

(The results of the survey are presented in the form of the word clouds created with the help of the following website – http://www.wordle.net/)

Slide 7

T – Look at the screen– these are the dreams of the pupils from the second grade. Did you have any of these when you were seven or eight?

Ss read aloud the jobs and comment on them.

Slide 8

T – Then you became older– these are the ideas of the 12-year-olds from the 6th grade. Did you share any of them when you were their age?

Ss read aloud the jobs and comment on them.

Slide 9

T – Finally, what are your career prospects now?

Ss read aloud the jobs and comment on them.

Slide 10

T – We live in a fast-moving world where everything changes so fast. Watch this video and tell what its main idea is.

(“The Future of Work”– http://www.youtube.com/watch?v=p6Dee5woT3A)

Ss comment on the video.

4. Повторение формата экзаменационного эссе

T – Very soon you will have to write an essay at your unified state exam. It is very likely that the topic is connected to the future plans. It seems sensible to practise it once again.

Slide 11

T – I have chosen one aspect of the world of work, i.e. “Work from home” and the exact topic of the essay is “Many people think that the best way to work is from home”.

The teacher revises the layout of the essay with the screen and then gives the handouts with the spare spaces for every paragraph.

Приложение 1.

5. Совершенствование лексико-грамматического навыка

T – It is logical to start with the introduction. Here is a familiar task to you – fill in the gaps with the suitable words and later we will take some ideas from it.

Приложение 2.

Slide 12

Ss do the task, S1 writes the words on the blackboard.

Slide 13

Then Ss exchange their papers, compare and check the answers with the screen.

KEYS:

B11 – UNCERTAIN
B12 – FLUCTUATIONS
B13 – EMPLOYMENT
B14 – BUSINESS
B15 – OWNER
B16 – DIFFERENT

T – Now find some sentences or word combinations that you may use in your essays.

Ss write them down into their handouts. S1 & S2 share with the class.

6. Чтение с пониманием основного содержания прочитанного текста

T – To make your essays more vivid you may use some examples. Read these short stories and find the correct headings for them.

Приложение 3.

Slide 14

Ss do the task individually, then compare and check with the screen.

Slide 15

KEYS

A

B

C

D

E

F

G

1

3

6

4

2

5

8

T – Well done!

7. Персонализация. Развитие критического мышления.

T – Which of these jobs would you like to try? Why?

Ss share their ideas.

Slide 16

8. Аудирование с извлечением конкретной информации из прослушанного текста

T – Now we are going to find out different opinions about this issue and you will decide if you are for or against work from home or telecommuting as it is sometimes called. Use your imagination, logic and common sense to predict any arguments FOR this opportunity.

Ss give their ideas in 3 – 5 sentences.

T – You have wonderful ideas! Now let’s watch the video and learn what other people think.

Slide 17

“Benefits of telecommuting” (http://www.youtube.com/watch?v=G7onb_1jXMM)

Ss watch the video, compare their prediction with the ideas from it and write them down into their handouts.

T – Now let’s discuss the opposing opinion. What are your predictions now?

Ss share their ideas in 3 – 5 sentences.

Slide 18

“Disadvantages of work from home” (http://www.youtube.com/watch?v=gdbcrDwc3sE)

Ss watch the video, compare their predictions with the ideas from it and write them down into their handouts.

Slide 19

9. Развитие навыка письма

T – Let’s sum up all the ideas for your essay.

(If there is enough time, the teacher may ask two confident Ss to do it in the form of a dialogue.)

10. Подведение итогов, рефлексия

Slide 20

T – Thank you for this lesson and all the other lessons I hope we have enjoyed together. You did a great job!

Did you like our lesson?

What did you like best?

What new things did you learn at the lesson?

Homework:

“Write the essay on the given topic. Make use of your notes”.

Презентация